گزارش روند برگزاری انتخابات الکترونیکی هیأت مدیره و بازرس انجمن علمی پزشکان عمومی
انتخابات هیأت مدیره و بازرس انجمن علمی پزشکان عمومی با توجه به اهمیت بالایی که هم به لحاظ تعداد اعضای فعال این انجمن و هم به لحاظ گستردگی مکانی رای دهنگان داشت از جانب کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی و هیئت برگزاری انتخابات الکترونیک انجمن به شکل ویژه ای مورد توجه قرار گرفت و به حول وقوه الهی با مشارکت بیش از 52 درصد از اعضاء واحد شرایط این انجمن علمی و تعداد 2071 آراء مأخوذه به پایان رسید.

«بسمه تعالی»


فرآیند های پیش از انتخابات

انتخابات انجمن علمی پزشکان عمومی با توجه به اهمیت بالایی که هم به لحاظ تعداد اعضای فعال این انجمن و هم به لحاظ گستردگی مکانی رای دهنگان داشت از جانب کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی و هیئت برگزاری انتخابات الکترونیک انجمن به شکل ویژه ای مورد توجه قرار گرفت.

در ابتدا با مکاتباتی که از طرف انجمن علمی پزشکان عمومی انجام گرفت؛ یک سامانه آزمایشی برای تست اعضای این انجمن تعریف شد که اعضای منتخب معرفی شده توسط انجمن در این انتخابات شرکت کردند و بازخوردهای خود را به کمک یک تیم فنی به مسئولین کمیسیون اعلام کردند.

در این انتخابات آزمایشی هیچ اختلال مهمی مشاهده نشد و به موارد جزئی مطرح شده توسط تیم فنی پاسخ لازم داده شد.

در فاز بعدی انجمن در دو مرحله لیست اعضای تائید شده خود را برای درج در سامانه انتخابات در اختیار کمیسیون قرار داد و همه اطلاعات تحویل شده توسط کمیسیون، بدون هیچ دخل و تصرفی وارد سامانه شد و برای کاربران کلمه عبور تصادفی تعریف شد.

در مرحله بعدی با اطلاع رسانی به اعضای انجمن، کاربران برای تغییر رمز عبور خود به سامانه فراخوانی شدند که در این مرحله بیش از 1600 نفر تا روز قبل از انتخابات موفق به دریافت و تغییر رمز خود و ورود به سامانه شدند.

همچنان 97 تن از کاربران رمز خود را ریست کرده بودند و علیرغم اطلاع رسانی کافی مبنی بر نامعتبر بودن رمز ریست شده برای انتخابات؛ اقدامی برای تغییر رمز خود نکردند.

مرحله پایانی پالایش اطلاعات پیش از شروع انتخابات با بررسی تکراری نبودن شماره همراه و پست الکترونیک کاربران انجام شد که در این مرحله 8 شماره و پست الکترونیک تکراری اعضاء انجمن حذف شد.

در فاز فنی هم سامانه چندین بار تست شد و فرآیندها برای در نظر گرفتن صحت و امنیت اطلاعات و فرآیند های رای دهی چندین مرتبه با دقت و وسواس کافی بررسی شد؛ همچنین منحصرا برای این انتخابات دو هاست و دامنه پشتیبان برای سامانه تدارک شد که در صورت بروز مشکل عدم دسترسی، سریعا جایگزین سامانه اصلی شوند.

آغاز انتخابات

انتخابات انجمن علمی پزشکان عمومی از ساعت 15 دقیقه بامداد روز جمعه 19 خرداد 96 آغاز شد؛ اولین مشکل مشاهده شده دو دقیقه بعد توسط یکی از اعضا مطرح شد که در کمتر از 1 دقیقه مرتفع شد؛ مشکل از این قرار بود که علیرغم تعریف 11 کرسی برای انتخابات هیئت رئیسه، صرفا هفت کاندیدا انتخاب می شدند که این نقیصه به دلیل تعریف پیش فرض گروه بر اساس عدد هفت که مخصوص انجمن های چند رشته ای بود اتفاق افتاد؛ در این مدت به گواه داده های موجود هیچ رایی ثبت نشد.

دومین گزارش اختلال ساعت 55 دقیقه بامداد گزارش شد که مشخصات نفر یازدهم انتخاب شده در هر مرحله در مرحله مربوط به تائید آرا نمایش داده نمی شد که با دستور مسئول انتخابات الکترونیک، انتخابات ساعت 01:07 دقیقه متوقف شد.

تا این مرحله 144 نفر وارد سامانه شده بودند که از این تعداد 108 نفر رای خود را ثبت نهایی کرده بودند؛ این مشکل که یک مشکل ساختاری در کد برنامه برای نمایش افراد انتخاب شده بود ساعت 02:05 دقیقه برطرف شد و با نظر کمیسیون، ضمن اخذ پشتیبان از افراد وارد شده به سامانه، همه آرا اخذ شده تا این زمان حذف و فرآیند انتخابات از نو آغاز شد.

در همان دقایق اولیه به همه این 144 نفر پیامکی مبنی بر حذف آرایشان و نیاز به حضور مجدد برای رای دهی ارسال شد و این فرآیند یک بار دیگر در ساعت 11 صبح تکرار شد؛ تا این زمان 90 تن از افرادی که در مرحله اول رای داده بودند؛ مجددا رای خود را ثبت کرده بودند؛ حوالی ساعت 5 بعد از ظهر همان روز، تمامی این افراد موفق به ثبت رای خود شده بودند.

در این مرحله مشکل 97 نفر از اعضای انجمن که پسورد خود را به کد ملی ریست کرده بودند با نظر کمیسیون با تعریف پسورد تصادفی برای آنان حل شد و مراتب به وسیله پیامک به اطلاع آنان رسید.

در کل زمان برگزاری انتخابات فقط یک بار آنهم به خاطر پشتیبان گیری کلی از سامانه سامانه به مدت کمتر از 5 دقیقه از دسترس خارج شد و در بقیه زمان ها به صورت کامل به ارائه سرویس پرداخت و بحمدالله نیازی به استفاده از سامانه های پشتیبان وجود نداشت.

پشتیبانی فنی

تیم پشتیبانی فنی سامانه با نظارت و حضور مستقیم مسئول برگزاری انتخابات الکترونیک کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت، در طول برگزاری انتخابات پاسخگوی اعضای انجمن بودند که صدها مورد مشاوره فردی و صدور اطلاعیه در این بخش به وسیله گروه تلگرامی و سایت کمیسیون انجام گرفت.

در این انتخابات برای نخستین بار و به منظور رویت پذیری فرآیند رای دهی اعضا، نمودار میزان مشارکت اعضا در دوره های زمانی نیم ساعته در گروه تلگرامی انتخابات درج می شد که این امر باعث نشان دادن میزان مشارکت افراد در بازه های زمانی گوناگون بود

حضور خالصانه، بی دریغ و شبانه روزی کادر فنی سامانه (جناب اقای دکتر احسان شجاعی فر و جناب آقای مهندس میرحامد حسینی) به گواه کثیری از اعضاء محترمی که در فرایند به هر نحو نیاز به مشورت و پاسخگویی داشتند، شایسته تقدیر است و بدینوسیله از ایشان قدردانی می شود.

پشتیبانی فنی دیگری در روند انتخابات به سامانه افزوده شد و آن اصلاح ایمیل اعضایی که دسترسی به ایمیل خود نداشتند بود که این فرآیند به صورت ارسال پیامک از شماره تلفن همراه عضو مورد نظر به سامانه پیامکی کمیسیون تعریف شد و به این ترتیب دخل و تصرف در اطلاعات اعضاء در حین انتخابات به طور کامل (حتی به منظور تصحیح خطا در ایمیل ثبت شده) منتفی گردید.پایان رأی گیری

با توجه به درخواست هیأت مدیره محترم انجمن علمی پزشکان عمومی کشور، زمان برگزاری انتخابات دو روز و در تاریخ های 19 و 20 خرداد ماه تعیین شده بود و با در نظر گرفتن روند اخذ آراء اعضاء که عبور از آستانه 50% را تا پایان وقت تنظیم شده تقریباً تضمین کرده بود، انتخابات در ساعت 24 روز شنبه بیستم خرداد ماه نود و شش با مشارکت 2071 نفر از 3972 نفر عضو تأیید شده انجمن علمی پزشکان عمومی کشور به پایان رسید. میزان مشارکت در این انتخابات بیش از 52 درصد بود. به نظر می رسد که تمدید زمان انتخابات می توانست فرصت مشارکت بیشتری را برای اعضاء انجمن علمی در این انتخابات فراهم آورد که این موضوع طبق آیین نامه انتخابات منحصراً بر اساس درخواست هیأت مدیره انجمن قابل بررسی می باشد.

در روند رأی گیری پیش از مرحله تأیید، اطلاعات نامزدهای منتخب در سامانه ذخیره شده و تا زمان ارسال کد تأیید توسط اعضاء محترم این آراء به عنوان در انتظار تأیید مورد بررسی قرار می گیرند. این موارد کلیه آرائی را شامل می شود که ممکن است هرگز تأیید نشده باشند و یا اینکه به دلیل تلاش چند باره اعضاء در این مرحله باقی مانده باشند (عدم امکان ارسال کد تأیید در بازه زمانی تعیین شده). این بخش ابه منظور حفظ امنیت اطلاعات و تعیین صحت آراء در نظر گرفته شده و در نهایت در هر انتخابات و من جمله این انتخابات منحصراً آراء تأیید نهایی شده مورد شمارش و ارزیابی قرار گرفته اند. به این ترتیب اگر اطلاع از کد ملی و رمز عبور اعضاء بخواهد منجر به مشارکت در رأی گیری توسط افراد غیر شده باشد، کد تأیید آراء که باید منحصراً توسط خود فرد بر اساس شماره همراه و ایمل معتبر صحت سنجی شده وارد یا ارسال شود، مانع از ثبت آراء مخدوش خواهد شد. 

مجموع تعداد آراء در انتظار تأیید که به هر دلیل کد تأیید در مورد آراء ایشان به سامانه واصل نشده است در این انتخابات 54 عدد و چیزی حدود 2.5 درصد از کل آراء بوده که نشان دهنده صحت فرایند و عدم وجود اخلال در تأیید و عدم رخداد سازمان یافته در ارسال آراء به دنبال دسترسی به اطلاعات اعضاء بوده است. لازم به توضیح است که میزان نشان داده شده در نمودارهای گزارشات حاصل جمع این مقدار به علاوه تعداد دفعات سعی مجدد افرادی بوده است که چند مرتبه اقدام به ثبت رأی داشته و در نهایت موفق به تائید شده اند.

چالش ها و مشکلات پیش رو

به علت شرایط ویژه کشور خطوط ارتباطی به شدت دچار اختلال شد؛ سامانه پیامکی که معتبرترین سامانه پیامکی کشور است ارائه خدمت وب سرویس خود را قطع کرد که این باعث اختلال فراوانی در مسیرهایی دستیابی کاربران به سامانه انتخابات را فراهم کرد.

روز جمعه از حوالی ساعت 11 الی 15، پهنای باند اینترنت کشور به شدت محدود شد؛ همچنین در این بازه زمانی حدود 80 درصد پیامک های ارسالی از طرف سامانه مسدود شد و به کاربران نرسید. عمده نارضایتی کاربران در سامانه هم به همین مسائل ارتباطی مربوط بود.

در روز شنبه شرایط کمی بهتر شد و وب سرویس پیامک هم به شکل ناقص راه افتاد، که البته به خاطر نا پایدار بودن این ارتباط به کاربران اطلاع رسانی نشد ولی با این حال حدود 30 کاربر از این طریق آرا خود را تائید کردند.

نکته پایانی

تیم فنی توسعه سامانه با نظر کمیسیون انجمن های علمی پزشکی کشور، همه توان خود را به منظور توسعه یک سیستم امن و قابل اتکا به کار گرفته است و موارد متعدد امنیتی که قبل، حین و بعد از فرآیند رای دهی اتفاق می افتد که بعضا باعث تکدر خاطر کاربران می شود صرفا به منظور سلامت و صحت انتخابات انجام شده و تعهد اصلی در این حوزه صیانت از آراء و صحت و امنیت سامانه بوده و هیچ مسئله دیگری من جمله ساده تر شدن فرآیندها جایگزین این مهم نمی شود.

قطعا این سامانه بسان هر دست ساخته بشری مشکلات و چالش هایی دارد که یک بخش از این مشکلات در این انتخابات نمایان شد اما به عنوان یکی از گام های اول در الکترونیکی کردن فرایند رای دهی در کشور، با حمایت و پشتیبانی همه بزرگواران در راه بهبود گام بر خواهد داشت و ان شاالله به زودی بر همه چالش ها و مشکلات غلبه خواهد کرد.

در پایان از حمایت های ریاست محترم کمیسیون انجمن های علمی پزشکی کشور جناب آقای دکتر باقر لاریجانی و دبیر محترم کمیسیون انجمن های علمی پزشکی کشور جناب آقای دکتر علیرضا استقامتی تشکر کرده و قدردان حضور پرشور و همراه با طمانینه همه اعضای محترم انجمن علمی پزشکان عمومی و مدیران این انجمن می باشیم و امیدواریم نقایص و محدودیت های ناگزیر موجود را بر ما ببخشایند.

من الله التوفیق

دکتر علی پاشا میثمی

مسئول برگزاری انتخابات الکترونیک انجمن های علمی پزشکی

تاریخ خبر: 1396/03/21
کلمات کلیدی: گزارش,برگزاری,انتخابات

:: ارسال نظر
نام: 
پیام: