محورهای اصلی برنامه های دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی
دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی در جلسه افتتاحیه پنجمین کنگره مراقبت های ویژه از طراحی و اجرای چهار محور در برنامه های خود خبر داد

در جلسه افتتاحیه پنجمین کنگره مراقبت های ویژه دکتر سید جلیل حسینی دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی که جهت سخنرانی دعوت شده بودند ضمن تقدیر از این انجمن جوان که در مدت ده سال چندین کنگره با همکاری های بین المللی برگزار نموده اند تشکر نمودند.

همچنین اعلام نمودند کمیسیون در روند ارتقاء انجمن ها برنامه هایی را برای انجمن ها طراحی کرده است، به این صورت که علاوه بر اینکه باید ارتقاء جایگاه انجمن ها ایجاد شود زمینه های رشد آنها نیز فراهم گردد که موضوع مورد تاکید وزیر محترم و معاون محترم آموزشی وزارت می باشد. بعلاوه خوشبختانه با شرایطی که در سازمان نظام پزشکی و همینطور در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون بهداشت و درمان، اساتیدی حضور دارند که همه از سبقه و از بین انجمن ها انتخاب گردیده اند، در این شرایط فرصت بسیار خوبی فراهم شده که روند انجمن ها را در چند محور بتوانیم طراحی کنیم و به پیش ببریم.

1-   گردش کار انجمن ها باید گردش کار منطقی و قابل قبول برای همه اعضای انجمن و اقشار جامعه پزشکی باشد. برای مشکلاتشان طراحی دارد صورت می گیرد و همکارانی در کمیته ارتقاء روند انجمن ها درکمیسیون انجمن ها به کار گرفته شده اند. از شما عزیزان هم که سابقه خوبی در گردش کار انجمن دارید دعوت می کنیم تا همکاری بفرمایید.

2-   دومین موضوعی که در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است بحث توانمندی است. درحوزه توانمندی، انجمن های ما علاوه بر این که صحبت های تخصصی انجام می دهند و نظرات کارشناسی تخصصی خود را ارائه می دهند، باید در موضوع آموزش، پژوهش، درمان، سیاست های بالا دستی کشور و قوانین کشور صاحب نظر باشند و آشنایی داشته باشند. منبعد نقطه نظرات انجمن ها باید برمبنا و با زبان کارشناسی بیان شود. برای کسب این توانمندی ها کارگاه هایی برای همه انجمن ها اجرا خواهد شد. به طوری که انجمن بتواند ارزیابی و اعتبار بخشی بخش ها اگر به عهده اش می گذاریم دقیقا مشابه کارشناس های آموزش پزشکی، آن را انجام بدهد.

3-   سومین مورد، بحث بین المللی سازی می باشد و واقعیت این است که کنگره های بین المللی در حال حاضر درکشور به صورت همراهی با اساتید برجسته خارجی که دعوت می شوند، انجام می شود و خیلی هم خوب است، ولی جایگاه کنگره های بین المللی به صورتی که کنگره های خاص بین المللی در ایران برگزار بشود، بسیار خالی است. کنگره هایی که شرکت کننده خارجی داشته باشند و هزینه ثبت نام و هتل را خودشان پرداخت کنند و مقاله ارائه دهند وجود ندارد. طبیعتا باید زیر ساخت های آن را فراهم کنیم و شاهد روزی باشیم که انجمن مراقبت های ویژه و همینطور سایر انجمن ها، کنگره های منطقه ای و اروپایی و آسیایی آن رشته را در کشور برگزار کند.

 ما کشوری با قدمت بالا و بسیار زیبایی داریم، فرهنگ غنی و جاذبه های بسیار زیادی داریم که متخصصین از اقصی نقاط دنیا مایلند بیایند و علاوه بر استفاده از جاذبه های گردشگری با صاحب نظرهای علمی آن رشته و کشور آشنا شوند و این نوع کنگره ها در کشور برگزار شود.

برای بین المللی سازی طراحی داریم که تجارب انجمن ها با هم به اشتراک گذاشته شود و از تجربه همدیگر استفاده کنیم و به علاوه زمینه های زیر ساختی را فراهم آوریم.

4-   مجموعه این سه هدف ارتقاء، توانمندی و بین المللی سازی به یک باور و یک نتیجه باید برسند و آن هم فراهم کردن و ایفای نقش و فعالیت انجمن ها در واگذاری امور دولتی به بخش خصوصی است که، بهترین بخش خصوصی انجمن های علمی هستند. این سه محور جدیداً در کمیسیون طراحی شده است و شما عزیزان از هر رشته در کمیسیون و کمیته های وابسته جمع شوید و نهایتا بشود به نقطه ای برسیم که به تدریج با ایجاد کارشناسی و با ایجاد زمینه ,انجمن ها نقش مهمی در واگذاریها داشته باشند. سیاست کشور این است که دولت کوچک و کوچک تر و بخش خصوصی فعالیت های بیشتری بر عهده بگیرد و بهترین بخش خصوصی هم انجمن های علمی هستندکه باید بتوانند صاحب نظر شوند.

دعوت میکنم از همه صاحب نظران با کمیسیون همکاری داشته باشند و با کمک همدیگر این چهار هدف را در کوتاه ترین زمان به اجرا برسانیم و شاهد موفقیت های بسیار بالاتری برای انجمن های علمی باشیم.

طبیعتاً برگزاری کنگره های واقعی بین المللی در کشور دستاوردهای زیادی منجمله عرضه علم و پژوهش دانشمندان آن رشته کشور به متخصصین سایر کشورها و همچنین توسعه توریسم علمی خواهد داشت.

تاریخ خبر: 1396/10/25
کلمات کلیدی: دبیر,کمیسیون،,طرح

:: ارسال نظر
نام: 
پیام: